עבודות אחרונות שהועלו לאתר
  כל מה שחם
 
כלובים מחוץ לחוק

קמפיין פרסום ענק

קמפיין שילוט חוצות נרחב המציג את התמיכה הציבורית הגורפת באיסור כליאת תרנגולות בכלובים בתעשיית הביצים הושק הבוקר (ד'): "89% מהישראלים: להוציא מחוץ לחוק כליאת תרנגולות בכלובים". ברקע הקמפיין, מאבק ציבורי שהביא לפרסום טיוטת תקנות לחוק צער בעלי חיים, לפיהן תיאסר בהדרגה כליאה של תרנגולות בכלובים, בהתאם למדיניות שמנהיג שר החקלאות.

עמותת אנימלס יצאה הבוקר (ד') בקמפיין פרסום חסר תקדים בהיקפו למען בעלי חיים, הקורא להוציא מחוץ לחוק כליאה של תרנגולות בכלובים בתעשיית הביצים. יריית הפתיחה של הקמפיין היא בשלט חוצות מרכזי ובין הגדולים בירושלים, המתנוסס בכניסה לעיר, בו מוצגות תמונות ענק של תרנגולות כלואות בכלוב, מלוות בכיתוב: "89% מהישראלים: להוציא מחוץ לחוק כליאת תרנגולות בכלובים", כפי שנמצא בסקר של מכון גיאוקרטוגרפיה (אוקטובר 2020). בנוסף לשלט החוצות, פרסומי הקמפיין יתפרשו על גבי 350 תחנות אוטובוס ואוטובוסים בירושלים ובתל אביב, וילוו בתשדיר בכאן ב' בקריינות של גדי סוקניק. מועד עליית הקמפיין אינו מקרי: לאחרונה משרד החקלאות פרסם להערות הציבור טיוטת תקנות לפי חוק צער בעלי חיים, שלאחר אישורן בכנסת יאסרו בהדרגה על כליאת תרנגולות בכלובים.

טיוטת התקנות שפרסם משרד החקלאות (13.2.2022) היא חלק מרפורמה בתעשיית הביצים, עליה הכריזו שרי האוצר והחקלאות ביולי 2021. במסגרת הרפורמה המתוכננת, לולי הכלובים הישנים יוצאו משימוש, הן בשל סיבות תברואתיות והן בשל הפגיעה בבעלי החיים, ויוחלפו בלולים חדשים, במימון ציבורי חלקי. זאת במקביל לשינויים מבניים במשטר המכסות בשוק הביצים והגדלת היבוא, מהלך שיצא לפועל לאחרונה (פברואר 2022). על פי טיוטת התקנות, כל לול חדש שייבנה בישראל יהיה לול ללא כלובים, ומיום 1.1.2032 יאסר לחלוטין להחזיק תרנגולות בכלובים. בתקופת המעבר עד לכניסת האיסור לתוקף באופן מלא, תיאסר באופן הדרגתי כליאת תרנגולות בכלובים המקצים להן שטח של 350 סמ"ר לתרנגולת (קצת פחות מדף נייר משרדי), בעוד שניתן יהיה להחזיקן בכלובים אשר מקצים להן שטח של 600-750 סמ"ר לתרנגולת (מעט יותר מדף נייר משרדי). אנימלס, שמובילה מזה שנים את המאבק לאיסור על כלובים, ברכה על פרסום טיוטת התקנות וקוראת לקיצור תקופת המעבר להשלמת המהלך.

שורה של מדינות בארה"ב ובאירופה החליטו לאסור על החזקת תרנגולות בכלובים, וב-7 מתוך 9 המדינות בארה"ב שקבעו תקן בנושא, הוחלט להחילו על כל הביצים שנמכרות בהן, לרבות המיובאות. לאחרונה הודיעה הנציבות האירופית כי בכוונתה לאסור על כלובים בכל מדינות האיחוד האירופי, כאשר תאריך היעד שנשקל הוא 2027. כבר היום, יותר ממחצית מהתרנגולות באיחוד האירופי מוחזקות בלולים ללא כלובים ובחלק מהמדינות מדובר ברוב המכריע של התעשייה.

עמותת אנימלס: "כליאת תרנגולות בכלובים היא התעללות אכזרית, והגיע הזמן לשים לזה סוף. תרנגולת בכלוב לעולם לא זוכה להתהלך על הקרקע, ובטח שלא לפרוש כנפיים ולהתעופף. אנו מברכים על התקנות שיזם השר פורר, שצפויות להוביל את ישראל אל סוף עידן הכלובים, וקוראים לשר ולכנסת לאשר את התקנות בהקדם ולקצר את תקופת המעבר ליישומן. איסור הכלובים יהיה מהלך היסטורי שיעמיד את ישראל בשורה אחת עם המדינות המתקדמות שמפסיקות לכלוא בעלי חיים בכלובים, ויקל על הסבל של מיליוני בעלי-חיים. לולים ללא כלובים מאפשרים לתרנגולת לממש לפחות חלק מההתנהגויות הטבעיות שלה, אולם עדיין מדובר בלולים תעשייתיים לכל דבר, ולכן ישראלים רבים בוחרים להוציא את הביצים מהצלחת."
התמונה המלווה את הקמפיין צולמה בלול כלובים ענק בישראל על ידי תחקירני עמותת אנימלס.