עבודות אחרונות שהועלו לאתר
  יוצאים מהארון חשמל / גולן נוחיאן

עם הבאזז התקשורתי של השבוע האחרון לרגל חזרתם לברייק הפרסומות של צמד הבובות שקע ותקע, חשוב לי שתדעו כמה דברים לא ממש חשובים שלא ידעתם על השניים:

1.חיפוש בגוגל נותן פחות תוצאות ל"שקע ותקע" מאשר ל"תקע ושקע" (82,300 תוצאות).

2.רוב האנשים עדיין לא יודעים מי זה שקע ומי זה תקע. "תקע זה הג'ינג'י נכון?" זו אחת השאלות ששואלים אותי הכי הרבה בחיים. וגם "ממתי יש לך קרחת" אבל זה לא קשור.

3.השמות שקע ותקע הם בכלל שמות משפחה. במהלך אפיון הדמויות נתנו להם גם שמות פרטיים: ישראל שקע ודויד תקע. באמת.

4.להצלחה יש כל כך הרבה אבות, עד כדי כך שפעם ראיינתי איזה בחור שסיפר לי שהוא המציא את שקע ותקע. דווקא בחור טוב הוא היה.

5.ראובן אדלר אמנם מאוד גאה היום בשקע ותקע אבל בתחילת הדרך הוא שנא אותם בדם שלו. בפרזנטציות שאני מעביר מדי פעם על שקע ותקע בשם "איך באות בובות לעולם" אני נוהג לצטט משפט שאדלר אמר לפני שיצאנו להציג את הקונספט לחברת חשמל: "לכו עם הבובות, תחזרו בלעדיהן".6.אדלר לא היה היחיד. חודשיים צעקתי "שקע ותקע" במסדרונות המשרד עד שמישהו בסוף התייחס אלי. (בוא גדעון, בוא אני אלמד אותך משהו על לא לא לא לא לא לא כן)

7.כמה שלא אשבע לכם לא תאמינו ובכל זאת: לרגע לא חשבנו, יניב קציר הקופי ואני, שיש משהו הומואי בצמד הזה. לפחות לא עד שהתחילו הטוקבקים (בערך עם עלייתה לאוויר של הפרסומת השלישית). בלי קשר בחיים אני סטרייט ויניב גם (למרות שהוא יצא הומו פעם, אבל זה כבר סיפור אחר)

8.בבריף של פרסומת "ים המלח" נתבקשנו מהלקוח שתהיה סיטואציה שתפריח את ההנחה ששקע ותקע הומואים. זו הסיבה שבמרכז הפרסומת שניהם מתחילים עם בחורה. הבגד ים של אותה בחורה אגב, היה שקוף ובמשך כל הצילומים ראו לה את כל מה שטשטשנו אח"כ בעריכה.

9.אריאל פרידן (פארדיסו) לימד את כולנו את רזי מלאכת הפעלת הבובות, אותה הוא למד בעצמו מג'ים הנסון (החבובות) בלונדון. שלושה ימים הייתי עם אריאל במפעל הבובות של ג'ים הנסון כדי לפקח על בניית הבובות. אריאל נתן להם ביקורת ואני עשיתי הרבה "כן" עם הראש. לפעמים יצא לי גם "יס, יס".

10.כדי להפעיל את שתי הבובות נדרשים ארבעה אנשים. בובנאים קוראים לזה. אחת התכונות החשובות שבובנאי צריך היא זריזות ידיים לכן בובנאית אחת היתה בכלל נגנית פסנתר ואחרת היתה זאת מהעיגול של החרשים בחדשות.

11.בכל יום צילום היה על הסט מסאז'יסט מקצועי שעשה מסאז' לבובנאים בהפסקות. מי שילם על הפינוק הזה? הלקוח, כלומר חברת חשמל, כלומר אתם.

12.באחד מימי הצילום פתחתי למישהי מחברת החשמל את השירותים באמצע חירבון. מצטער, לא היה מנעול. אור כמובן שהיה.

13.אחרי שעזבתי את אדלר חומסקי יצאה פרסומת חדשה של שקע ותקע שמן הסתם לא הייתי שותף לה בכלום. כשהיא שודרה בכיתי כמו שלא בכיתי בחיים שלי.

14.במהלך העבודה על שקע ותקע יניב ואני היינו צמד. אנשים בינוניים וסבירים אמרו לנו "הנה שקע ותקע" בכל פעם שראו אותנו יחד. מאז שעזבתי את אדלר חומסקי לא דיברתי עם יניב איזה עשר שנים, עד שלפני חודש כתבתי לו הודעה בפייסבוק: "בכל זאת 230 חברים משותפים זה לא הולך ברגל".

15.היתה גרסה של פרסומת בערבית שנגנזה. לבובות קראו בה שקעה ותקעה. סתם. זה לא נכון בכלל הסעיף הזה. תשכחו ממנו.

16.עד היום שואלות אותי דודות באירועים משפחתיים אם בכל פעם שמשודרת פרסומת של חברת חשמל אני מקבל כסף. לדעתי למרות שאני אומר להן לא הן בטוחות שכן.

17.אורי גוטליב שדיבב את שקע בפרסומות הראשונות, פוטר מהתפקיד בעקבות ראיון שהעניק לעיתון ובו אמר שהוא שונא את חברת חשמל אבל מה אכפת לו – עבודה זו עבודה, העיקר שהוא מקבל כסף. ישי קרני החליף אותו והוא מדובב את שקע עד היום. את תקע מדובב יעקב כהן. איש מצחיק.

18.רננה רז שיחקה את מוקדנית 103 של חברת החשמל הרבה לפני שליהקו אותה ל"ישראל מתייבשת". מי אמר שחשמל ומים לא הולכים יחד?

19.המשפט שאני הכי אוהב מכל הפרסומות של שקע ותקע הוא "חשבון החשמל לששים יום, איזה מזל!" (סרט 'מילואים'). באמצעות המשפט הזה בפרט, והפרסומת הזו בכלל, הצלחנו לגרום לאנשים לחשוב שחשבון החשמל הוא לא כזה יקר, בהתחשב בעובדה שהוא לחודשיים.

20.לא מעט אנשים אומרים לעצמם עכשיו "איזה נודניק הוא והשקע ותקע שלו". צודקים.